Vzácné fresky v římských katakombách

Italská metropole Řím vlastní ve svém podzemí obrovský podzemní labyrint plný katakomb. Vinou se zde podzemní chodby a prostory, které jsou proražené v měkké hornině. Tyto katakomby měly ve druhém až pátém století sloužit k pohřbívání a křesťanským bohoslužbám. Mezi největší a nejstarším z nich patří Katakomby svaté Domitilly. Právě zde byly nedávno odkryty vzácné fresky, které zobrazují počátky křesťanství. Stěny a strop těchto katakomb byly pozoruhodně vyzdobeny pohanskými i biblickými motivy.
římské katakomby

Katakomby svaté Domitilly

Katakomby svaté Domitilly mají délku přes dvanáct kilometrů a vysoké jsou pět metrů. Nacházejí se ve čtyřech vrstvách nad sebou. V nich je možné spatřit na 26 250 hrobů. Tento pozoruhodný podzemní komplex do dnešních dnů skrýval některá ze svých prastarých tajemství. Archeologové v těchto katakombách s pomocí laserové a skenovací technologie zrekonstruovali úchvatné malby, které zobrazují samé počátky křesťanství. Tyto restaurační práce trvaly pět let a dosud bylo zrestaurováno deset ze sedmdesáti podzemních prostor. Na těchto mimořádných freskách je možné vidět biblické zpodobení Ježíše Krista a jeho apoštolů, Noemovu archu, nebo dokonce Daniela se lvy. Zajímavostí je, že se v těchto úžasných malbách proplétá pohanská mytologie s křesťanskou vírou. To znamená, že obojí bylo v začátcích křesťanství přítomné.
stavba v Římě
Zrovna tak tyto fresky zpodobňují život ve starověkém Římě. V těchto dílech je dobře vidět, jak náročnou cestu Římané ušli, než se dostali ke své nové víře. Při rekonstrukci fresek v katakombách se také odhalilo, že tyto vzácné fresky v dobách středověku byly ze stěn odstraněny při drancování a odneseny jako trofej. Fresky na stropech byly zase pro změnu po staletí zakryty mohutnou vrstvou vápenatých usazenin a kouřem z olejových lamp, které se během staletí používaly.

© 2024 Rekoscb - Theme by WPEnjoy · Powered by WordPress