Technické parametry sluchátek

Kmitočtový rozsah sluchátek (frekvenční rozsah)

Každá sluchátka na trhu udávají rozsah frekvence, ve které pracují. Frekvence je stanovena v Hertz (Hz nebo KHz) a znamená to  spektrum slyšitelných tónů. Zpravidla mívají sluchátka běžný rozsah od 20 Hz do 20 tisíc Hz. Nízké tóny odpovídají nízké frekvenci a naopak. Nízký tón, to jsou zjednodušeně řečeno basy, vysoké tóny naopak výšky. Některá sluchátka mívají rozsah frekvencí vyšší, bývají to zpravidla špičkové studiové modely, ale tóny pod 15 Hz již běžně člověk neslyší, stejně tak tóny nad 22 KHz, které se blíží ultrazvuku. U sluchátek se tedy především hodnotí rozsah basů od 20 Hz do 200 Hz, rozsah středních tónů od 200 do 2000 Hz a zbytek tónů připadá na výšky. Za rozsahem frekvence se ještě udává tzv. útlum v decibelech, což značí hlasitost, při jejímž poklesu bude tento rozsah ještě slyšet.
elektro u pc

Co je to impedance?

Zní to jako intendant, nějaký úředník v královské monarchii, ale impedance s tím nemá nic společného. Je to celkový součet odporu součástek a tzv. fázového posuvu napětí vůči proudu, který způsobuje průchod střídavého proudu o určité frekvenci. Pro praktický příklad postačí vědět, že se sluchátka zapojená do přístroje (zesilovače) chovají jako zátěž s nějakým odporem. Čím je zátěž (odpor, impedance) vyšší, tím bude i nižší hlasitost sluchátek. Nejčastěji jsou sluchátka vyráběna s impedancí 32 ohm. Kvalita poslechu je však dána vyšší impedancí sluchátek. Studiová sluchátka se běžně vyrábí s impedancí 150 – 600 ohm, tomu také odpovídá jejich cena. Naopak obyčejná „chrastítka“ pro přenosné MP3 přehrávače a mobilní telefony mají impedanci jen kolem 20 ohm.

Zkreslení sluchátek

Je to jeden z parametrů, který značí podíl zkreslení zvuku v procentech. Pochopitelně, čím menší procento, tím kvalitnější poslech.

Citlivost v decibelech

Je to míra hlasitosti, která je primárně závislá na výkonu zdroje příjmu zvuku. V podstatě se jedná o objem akustické tlakové vlny v ose reproduktorů nebo sluchátek.  Vás bude zajímat rozsah od 95 do 120 dB, přičemž hodnota nad 100 dB již označuje velmi kvalitní sluchátka.
děvče a sluchátka

Výkon sluchátek

Výkon uváděný v mili wattech (mW) je schopnost sluchátek (reproduktorů) zvládnout určitou zátěž, kterou udává zesilovač, v tomto případě MP3 přehrávač, mobilní telefon, mixážní pult, stereofonní zesilovač apod.)

© 2024 Rekoscb - Theme by WPEnjoy · Powered by WordPress