Jak správně prosvětlit místnost? Jakou roli hraje přirozené světlo a jakou to umělé?

Napadlo vás někdy, jak by mělo být vlastně ideálně rozmístěné osvětlení v místnosti a jak vytvořit ideálně prosvětlenou místnost i ve vašem domě?

Jak správně prosvětlit místnost? Jakou roli hraje přirozené světlo a jakou to umělé?

Světlo má na nás možná větší vliv, než si myslíte. Velice záleží na tom, kolik světla si do místnosti pustíme a také jde o to, jak rozmístíme umělé zdroje osvětlení. Čím více světla přirozeného, tím samozřejmě lépe. To znamená, že bychom měli dbát na to, že během dne, bychom měli co nejméně svítit uměle, naopak denní světlo by mělo do místnosti proudit co nejvíce a nejdéle. To ale nejde vždy. Pokud jsou okna na špatné straně nebo jsme například v zimním období, tolik světla zvenčí doma není. Jak jej nahradit a správně zvolit?

luxusní lustr

Prostor udělá hrozně moc

Záleží na prostoru, na dané místnosti, na oknech, na jejich velikosti i umístění. Zamyslete se nad tím a pak teprve plánujte. Velikost místnosti je stěžejní, zatímco v malém pokoji je zcela vhodné pořízení jen jednoho lustru, pokud máte místnosti větší nebo třeba propojené, tak že máte vlastně dvě místnosti v jedné, je zapotřebí pořídit více umělého osvětlení. Do místnosti, kde se jen spí, nemusíte pořizovat příliš silné a ostré umělé světlo, naopak do obývacího pokoje nebo do kuchyně je to zcela jistě zapotřebí. Můžete si to i propočítat vzhledem k velikosti místnosti v metrech čtverečních, až osmdesát procent místnosti by přitom mělo být dobře a kvalitně osvětleno.

světlo v obývacím pokoji

Do obýváku jen to nejlepší

Lustr do obývacího pokoje by se měl vybírat asi nejpečlivěji. Obývací pokoj je místností nejvytíženější, pokud máte návštěvu, usadíte ji také právě tam a tak je třeba vybírat vhodně. A to tak, aby byl lustr designově vhodná a zároveň i ideálně velký. Což může být oříšek. Záleží na vkusu, ale je pravdou, že dnes je nabídka více než velká a široká, takže se zcela jistě dá dobře vybrat. Lustry mohou být na lanku, doplněné třeba o bodové světla, nezatracujte ale ani jednoduché a klasické lustry u stropu.

Čím extravagantnější lustr tím asi lépe, i když myslete i na to, že lustr budete muset také čistit. Dnes však můžete vybírat z řady materiálů a zajímavých provedení.

Related Posts

© 2024 Rekoscb - Theme by WPEnjoy · Powered by WordPress