Jaký má mzda výpočet čisté mzdy?

Je pochopitelné, že za vykonanou práci očekáváme odměnu. A to platí i v zaměstnání – zde požadujeme měsíční mzdu. Ta by samozřejmě měla odpovídat naší profesi i kvalifikaci. Pochopitelně pak chceme vědět, kolik vlastně dostaneme.

Výše mzdy je samozřejmě uvedena v pracovní smlouvě. Problém ovšem je, že se jedná o hrubou mzdu. Ta dá většině z nás skutečně jen velmi hrubou představu o tom, kolik vlastně skutečně budeme mít k dispozici. Je tedy pochopitelné, že chceme zjistit tu čistou.

penize11

Problém je, že nemá čistá mzda výpočet zrovna jednoduchý. Je totiž potřeba vědět, co vše je nutné odečíst, a také z jaké částky. Například sociální a zdravotní pojištění. Odečteme to sociální, nyní chceme odečíst to zdravotní. Jak ale vypočítáme danou částku? Z celkové hrubé mzdy, nebo z toho, co nám zbylo po odečtení sociálního pojištění? To samé platí u daně ze mzdy.

Navíc je třeba počítat i s faktem, že se hodnoty těchto odvodů v průběhu času mění. Je tedy nutné znát vždy tu aktuální, což nemusí být vždy jednoduché. Koneckonců, to je i důvod, proč je v pracovní smlouvě uvedena hrubá mzda – pokud by zde byla čistá, bylo by nutné pracovní smlouvu předělávat pokaždé, když se koeficienty odečtu změní, případně k ní psát dodatek. A to se nikomu nechce.

penize5

Znamená to vše tedy, že většina z nás svou čistou mzdu nezjistí, dokud nedostane do ruky výplatní pásku? Nikoliv. Naštěstí v dnešní době existují i jiné možnosti.

Tou nejpoužívanější jsou asi v současnosti nejrůznější internetové mzdové kalkulačky. Jednoduše si ji na internetu najdete, zadáte potřebné údaje a ona vám vypočítá, kolik peněz skutečně dostanete.

Samozřejmě nebude stoprocentně přesná, avšak umožní vám to udělat si poměrně slušnou představu o tom, s jakou částkou můžete počítat. Tím pádem si i snadněji naplánujete své výdaje. A není pochyb o tom, že to je rozhodně výhodné.

Related Posts

© 2024 Rekoscb - Theme by WPEnjoy · Powered by WordPress